Proč na Lipno (léto, zima)

ZIMA (skipasy, slevy a balíčky)

•        Sjezdaři: V zimním období existují tzv. Balíčky, ve kterých je již ubytování s polopenzí, skipasy a někdy i doprava na lyžařské středisko. Zatím jsem názoru, že doprava je lepší vlastní, neboť není člověk odkázán časově na hromadný odjezd autobusu (a řidič si holt to pivko dá až na penzionu…). Skipas v Balíčku je dobrá věc, neboť je levnější, než když si jej koupíte u okénka na lyžařském středisku. Pro letošní rok nabízíme tato lyžařská střediska: Kramolín na  Li pně n. Vlt. (14 km), Sternstein (Rakousko, 36 km) a Hochficht (Rakousko, 52 km). Přitom Kramolín na Lipně se renovoval kompletně v r. 2008 a jsou tam čtyřsedačkové lanovky. Sternstein se renovoval kompletně v r. 2009. Tam jsou tedy šestisedačkovky a 8 místné kabinky. Na obou střediscích se velmi zvětšila plocha sjezdovek. Mají své vlastní zasněžování a nedostatkem sněhu netrpí ani při teplejším počasí. Nutno podotknout, že zmíněná tři střediska jsou srovnatelná s alpskými.

•        Běžkaři: Celá řada cyklostezek plus celá hladina Lipna (zamrzlá a zasněžená = když unese i osobní auto = pozná se tak, že v Horní Plané jezdí autama přes led…) je v zimních měsících využívána běžkaři. Pak je ideální mít ubytování přímo na cyklostezce. Hned před penzionem "obout" běžky a vychutnat si krásu zimní Šumavsko/Lipenské krajiny. Běžkařů každoročně přibývá, díky tomu jsou běžkařské stopy prakticky samoudržovatelné (až na výjimky sněhových bouří), kdy stopy zmizí. Jen do prvních čtyř nejrychlejších běžkařů…

 

TRASY NA LYŽAŘSKÉ AREÁLY V RAKOUSKU za hranicemi s ČR:

 

TRASA NA STERNSTEIN: Star Class, Kovářov-křižovatka u Milné (1,7km), vpravo na Frymburk, dále Lipno nad Vltavou, dále stále rovně po hlavní silnici přes /přehradu do Loučovic a Vyššího Brodu (9,3 km)/. Uprostřed Vyššího Brodu vpravo nahoru po náměstí na STUDÁNKY (hraniční přechod do Rakouska (6,7 km)). Za hraničním přechodem přesně 4 km je OZNAČENÁ odbočka doprava na skiareál STERNSTEIN. Po 2,1 km je parkoviště STERNSTEINU.

CELKEM 34,5 km.  GPS Sternsteinu:  48°33'12.44" N     14°17'8.37" E

 

TRASA NA HOCHFICHT: Star Class, Kovářov-křižovatka u Milné (1,7km), VLEVO do  Černé v Pošumaví, dále do Horní Plané, stále rovně po hlavní silnici dál směrem na Volary do Želnavy. Z náměstí v Horní Plané do Želnavy (7,5 km přesně), tam odbočit z hlavní doleva na Novou Pec (3,1 km). Na hlavní křižovatce v Nové Peci (tedy za mostem, kterým končí řeka Vltava a začíná Lipno) odbočit doleva na Bližší Lhotu (7,8 km). A jste zase jako by v Horní Plané, jen "za vodou" proti přívozu. Odtud dále na Přední Zvonkovou (3,7 km), dále pořád rovně na Zadní Zvonkovou /hraniční přechod/ (také 3,7 km). Dále již Rakouskem do Ulrichsbergu k  hlavní silnici (6,4 km). Zde doprava do KLAFFER am Hochficht (3 km). V Klafferu JIŽ DLE ZNAČENÍ vpravo směr HOCHFICHT na Pfaffetschlag (2,28 km), pak jen na parkoviště Hochfichtu (4,3 km).

Celkem 56,7 km (1 hod. 9 min. = Google Earth).  GPS HOCHFICHTU:  48° 44' 16.3" N, 13° 53' 59.4" E

 

 

LÉTO:

TYPY NA VÝLETY

Stezka korunami stromů

•        Na letošní léto jsem připravil do tisku různé cyklotrasy, dle oblíbenosti a náročnosti. Jsou k dispozici na penzionu. Náhled na stránkách

•        V místě  Marina Kovářov  (200m) a také marina Hrdoňov (1200m)

•        Nový Aquapark Frymburk (5,8 km) velmi pěkný bazén s tobogánem, "divokou řekou", saunami, párou, wirpool, dětským bazenem… Virtuální prohlídka zde.

•        Další Aquapark na Lipně nad Vltavou, virtuální prohlídka zde (14 km) 

•        Našimi hosty velmi chválený aquapark v Rakousku Bad Schallerbach  (110 km od nás, mezi Linzem a Welsem). Další stránky zdeFOTO zde. Trasa: Kovářov, Lipno n.Vlt., Vyšší  Brod, zde doprava na hr.přechod Studánky, Bad Leonfelden, Linz po A7, doprava směr Salzburk po A1, v oblasti Traun doprava směr Wels po A26, Niederthan dále po A8, Pfaffendorf, dále doprava po 134 na Vinkeln, po té doleva po 1231 na Bad Schallerbach. Hned na začátku Bad Schallerbachu před řekou na kruhovém objezdu doleva do Eurothermen Resort.

GPS: +48° 13' 38.81", +13° 55' 5.65" (48.227446, 13.918235)

•        Cyklistika, pěší túry

•        Vyhlídkový vláček Frymburk - Lipno a zpět

•        Bobová dráha na Lipně nad Vltavou (14 km) - boby pro až dvě osoby. Na kopec boby vytáhne vlek. Téměř kilometr dlouhý sjezd s výhledem na Lipenskou přehradu. Dráha je v provozu i v zimních měsích. Vyplatí se koupit 5 jízd najednou.

•        Lipnu se ne nadarmo říká "České moře", hladina Lipna je 726 m n. m. a má objem 306 mil. m3 vody.  Délka Lipna je uváděna 42 km, v nejširším místě (mimo jiné místo je viditelné z Kovářova směrem na Dolní Vltavici, viz Fotodokumentace) má 10 km. 

•        Pro cykloturistiku je Lipensko ideální, neboť směrem na Šumavu je terén náročnější, opačným směrem je terén rovnější. Na své si tu tedy přijdou milovníci tohoto krásného sportu jak profesionálové, tak začátečníci a rovněž středně pokročilí.

•        Najde se tu, jako dnes již málokde na světě, oblast "nikoho", kde není žádná zástavba a kde je krajina téměř nedotčená lidským zásahem. Mám na mysli pravý břeh Lipna a horního toku řeky Vltavy. Na horském kole nezapomenutelný zážitek. Přitom při potřebě dostat se zpět "do civilizace" stačí využít (na odkazy níže stačí kliknout):

•        Most v Nové Peci

•        Přívoz Horní Planá… Tel: 380724418

•        Přívoz Dolní Vltavice … Tel: 775183185

•        Přívoz Frymburk … Tel: 602 305 911, 776 093 091

•        Hráz u obce Lipno  nad Vltavou

•        Je možné tedy vyplánovat původně trasu mnohem obtížnější, např. kolem Lipna (cca 126 km + -) s tím, že kdykoliv dojdou síly nebo se změní počasí, je možné trasu zkrátit shora uvedenými možnostmi. Vše uvedené platí i pro pěší túry…

•        Nepřeberném množství cyklostezek a stezek pro pěší. Na penzionu máme k dispozici cyklo mapy Lipenska. K dispozici rozpisy jednotlivých tras, časů a cen přívozů přes Lipno.

•        Velmi oblíbeným je dojet s koly vlakem z Hůrky (Černá v Pošumaví) nebo z Nové Pece do Nového Údolí a pak po cyklostezce sjet (téměř pořád z kopce) přes Stožec, Černý Kříž, do Nové Pece a pak dál přes Horní Planou, Jenišov, Karlák zpět na Černou a dále kamkoliv. Každý, kdo na tuto trasu vyjel mi při návratu u večeře potvrdil, že se jedná pravděpodobně o jednu z nejkrásnějších cyklotras v ČR…

•        Jachting, windsurfing, kitesurfing: Zřejmě se shodneme na tom, že se v ČR nenajde příznivější lokalita pro tyto sporty, než Lipno. Největší vodní plocha v ČR s téměř neustálým větrem (akorát - ani ne silným, ani ne slabým - pouze poryvovým) přímo vybízí k využití této energie (zdarma). Kdo jednou zažije krásu jachtingu, nikdy nezapomene…

•        V souvislosti s polohou penzionu Star Class, tedy Kovářova, nemohu opomenout skutečnost, že Kovářov, jako jedno z mála míst na Lipně, umožňuje sledovat jachetní závody z vyvýšeného místa a mít tak neopakovatelný zážitek z takového sportovního klání". Viz foto zde.

•        Možnost svezení na jachtách různých velikostí.

•        Možnost svezení na koníchmotokáry (Frymburk, Hodňov). Diskotéka Černá v Pošumaví a Lipno nad Vltavou v létě fungují.

•        Taxi po celý rok tel: 777 826 218.

•        Parníky na Lipně jezdí jak z Lipna nad Vltavou, tak z Frymburka.

•        Rozhledna i hvězdárna na Kleti  

•        Určitě je vhodné při hledání aktivit na Lipně využít: www.kudyznudy.cz nebo přímo tento odkaz

•        Půjčovna sportovních potřeb (5 min. od penzionu) Lipno Centrum Frymburk u wellnesu 

 

Více info: TYPY NA VÝLETY